Menu
Aktuálně / Aromaterapie

Horečka. Vědeli jste, že do určité míry je tělu vlastně prospěšná?

Když tento příznak postihne člověka, jsme už většinou naučení okamžitě sáhnout po lécích na snížení horečky. A to nejen u dětí, ale i dospělých.

U nás doma tomu tak ale není. Už ve škole nás učili, že horečka je vlastně léčebný proces. Taková mocná zbraň. Proces samoléčení a ochrana našeho těla před škodlivým vlivem bakterií, virů a jiných původců. Naše dítě ví, že je tělu prospěšná a navíc pilulky mu fakt nejedou 🙂

Za určitých okolností je proces zvýšení teploty lidského těla prospěšná věc. Do cca. 38,5 °C si tělo dokáže většinou poradit samo i bez léků…

Kdy a jak srážíme horečku dětí a dospělých u nás doma

Začnu možná od té nejhorší možné varianty… Jsou stavy, které jsou pro nás rodiče trošku náročnější a u nich je velmi nutné zachovat klid. Jedná se o febrilní křeče u dětí. U takových zpravidla nemáte moc čas na nějaké sledování níže popsaného. Dochází k vzestupu teploty tak rychle, že nestihnete nic. Tady je zapotřebí nepanikařit a postupovat jak nejefektivněji to jde. Ideální je nastudovat si toto téma dříve, než k němu dojde…

Výborný článek o febrilních křečích je od Vítě Samka - doporučuji si jej přečíst zde. 

U té běžné horečky, kterou každý známe, a každý jsme si jí jednou či vícekrát prošli, je tělo schopno poradit si samo. Proto také vzestup teploty využívá k tomu, aby zabránilo větším škodám v organismu. A aby zničilo škodlivé činitele.

Co se srážení teploty týká, mám to nastaveno tak, že kromě jiných faktorů, beru v potaz hlavně to, jak se člověk cítí a jestli se jedná o dospělého nebo o dítě.

Srážím podle toho, jak dotyčný vypadá, jaké má další potíže. Jestli není schvácený, apatický, snáší ji dobře a má do 38,5 °C, nedávám nic, ani Paralen. Tělo si většinou poradí samo.

Pokud je to naopak a dotyčný má výše uvedené příznaky, jako schvácenost, malátnost, bolest celého těla a jeho teplota je kolem 38,5 nebo 39 °C, dávám buď zábal na končetiny (stačí kapesník namočený ve studené vodě) a nebo smíchám s domácím bezinkovým octem trošku vody a opět použiju kapesník, který v tomto roztoku vymáchám. Vždy ale sleduji i teplotu končetin.

Pokud jsou studené ruce a nohy, zpravida to znamená, že tepolota stále ještě stoupá a nedosáhla svého maxima. Podobně tomu je, když má dotyčný zimnici. Po tuto dobu zábal nedávám volím olejíček BYFEV o kterém píšu níže ve článku.

Pokud jsou končetiny teplé, dávám na ně buď zmíněný zábal nebo využívám aromaterapii. Teplota je v tuto dobu na vrcholu. Nedávno jsem v jedné chytré knize vyčetla, že na horečku krásně funguje Lemongrass. Můj šestý smysl, mi už tehdy říkal, pořiď si ji. Ale já ne. Na co… Zbytečně přivolávat takové věci… Od té doby už vím, že se mám poslouchat. Netrvale totiž ani dva dny a syn onemocněl a samozřejmě se k tomu přidala i horečka. Od té doby nedám dopustit na aromaterapii, jakožto mocný nástroj v boji s horečkou, která je pro dospělého nebo dítě schvacující a nebo trvá už několikáty den bez jiných příznaků. Jedinec je unavený, spavý, schvácený, nechce moc pít…

Zábaly celého těla nedělám. Pamatuju si, že mi je maminka udělala, co by dítěti a na tento zážitek asi nikdy nezapomenu. 😀 Pro tělo to byl velký šok. Neříkám, že to nepomohlo, ale teď v dospělosti bych to myslím, nezvládla. Tehdy to byla běžná praxe. Možné jiné řešení je napustit si vanu o chlup chladnější vodou než je teplota těla. Tohle zvládám dobře. Voda ve vaně se ochlazuje postupně a nedochází k tak prudkému teplotnímu šoku.

Naše dítě horečnaté stavy zvládá dobře. Funguje normálně i při 39 °C, jen noci jsou divočejší. Nemůže spát, budí se, má sny, že padá někam do hlubin. Protože tehdy nebyl schvácený, dehydratovaný, ani neměl jiné potíže, sráželi jsme až na noc, kdy začal být plačtivý, a to jen pomocí zábalů končetin. Teplota vždy klesla ale ne tak, jak bych si představovala. Na bolavý krček, ouško, ani nic jiného si neztěžoval, ale vysoké horečky se ho držely i 4. den. Tehdy jsem zkusila dát Paralen, ale účinek trval ani ne 4 hodiny. Jeli jsme tedy na pohotovost, kde synův stav uzavřeli jako virózu. Doporučení znělo: dál podávat nefungující Paralen a střídat jej s Ibalginem. Ten syn úspěšně vyzvracel.

Takhle to dál nešlo. Naštěstí jsem třetí den našich „útrap“ objednala olejíček o kterém jsem četla v oné knize. Balíček dorazil právě včas. Krom LEMONGRASS jsem koupila i olejíček s názvem BYFEV. Nádherně voněl po citronové trávě. Synovi voněl víc, než Lemongrass. Jakmile se mu teplota zvedla nad 38,5 °C, nakapala jsem si dvě kapky do dlaní, k tomu jednu dávku (cca. espreso lžičku) mandlového oleje a natřela jím synovi končetiny, hrudníček i záda. Jaký byl můj úžas, když teplota začala klesat. Bez Paralenu, bez zábalu. Za dva dny byl bez teplot. Spolu s olejem na horečku jsem znovu objednala i BODYGUARD prawtein na podporu imunity. Synovi moc chutná.

Článek o Bodyguardu si můžete přečíst zde.

Od této první zkušenosti mám výše zmíněné oleje na horečku vždy po ruce. Jak jsem psala už v jiném článku BODYGUARD EO používám každé ráno, když jdeme do školky. Dvě kapkdy do nosného oleje (mandlového, z hroznových jader, kokosového… jakého koliv, který mám zrovna v lednici po ruce a natírám jim synovi plosky nohou. Je to takový náš ranní rytuál a zároveň příjemný rozjezd.

Další zkušenosti a trable s jednou z mnoha školkových nemocí jsem sepsala např. zde a zde.

Zatím bez komentářů

    Leave a Reply